Motorflygets dagar
14-15 augusti 2010
Att uppleva tjusningen att få flyga...
...är något som lockar många. Att själv få flyga är en dröm som kan kännas ouppnåelig. Men det är inte så svårt att nå den drömmen. De flesta privatflygarna i Sverige är vanliga löntagare och familjeförsörjare. Att ha flyg som hobby passar både kvinnor och män.
Prova på och få en försmak! Skaffa mer information!
Det finns två vägar till certifikat för motorflyg, det vanliga privatflygcertifikatet där man får flyga alla typer av mindre flygplan och certifikat för ultralätta flygplan. De ultralätta flygplanen ser idag ut som riktiga flygplan men är lättare och där finns bara två sittplatser. De kan vara lika snabba. Certifikat till denna lättare flygplantyp är billigare och enklare.
Så här på eftersommaren har ett antal flygklubbar särskilda aktiviteter där man kan få mer information och ofta samma dag få ”prova på” flygning med flyglärare. Nedan ser du en lista över de aktiviteter som är kända av oss.
Ett antal flygklubbar har koncentrerat sin information till helgen 14-15 augusti men det finns exempel på andra dagar också.
Även om den klubb som passar dig bäst inte har någon aktivitet just nu kan du ändå kontakta den och få information om möjligheter till utbildning och provlektion vid avtalat tillfälle. Detsamma gäller om den dag som flygklubben har ordnad aktivitet inte skulle passa dig.
Tag chansen och smaka på drömmen!
- Bollnäs Flygklubb har öppet hus och en spaka-själv dag lördagen den 14 augusti 2010! Kom och fika, mingla och ta en provlektion med vår flyglärare och prova på hur det är att flyga "på egen hand". Aktiviteter mellan kl 10.00 och 15.00. Vår flygskola för UL-B flygcertifikat kommer att starta en ny kurs under hösten. Denna dag är ett utmärkt tillfälle att prova på och uppleva tjusningen med att kunna flyga.
- Hultsfred, Nordöstra Smålands Flygklubb. Hur känns det att själv flyga ett flygplan? Den 14-15 augusti har du chansen! Välkommen att titta på våra flygplan, ställa frågor om utbildningen till våra flyglärare eller varför inte själv pröva dina vingar? Vi flyger mellan kl 10 och 16. Mer info finns på http://www.ns-fk.se - klicka »» här
- Kalmar Flygklubb har ”spaka-själv med flyglärare” lördag 14 augusti med söndag 15 som reserv. Klicka »» här för att komma till klubbens hemsida.
- Kristianstad Flygklubb har öppet hus lördag 14 augusti kl 9-15 och erbjuder spaka-själv-möjligheter. Man visar flygplan på marken och i luften. Klicka »» här för att komma till klubbens hemsida. Där finns annons om evenemanget.
- Roslagens Flygklubb har lördag-söndag 14-15 augusti 2010 Modellflygdag på lördagen och Öppet hus med spaka-själv på söndagen kl 10-16 - mer info får du genom att klicka »» här så att du kommer till klubbens egen webbplats
- Skånska Gyrokopterklubben finns på Limhamnsfältet i Malmö i samband med Malmö City Horse Show 13-15 augusti. Klicka »» här för att komma till klubbens hemsida
- Trelleborg/Falsterbo, Söderslätts Flygklubb håller öppet hus med information och möjligheter till spaka-själv söndag 15 augusti. Klicka »» här för att komma till klubbens hemsida.
- Trosa Flygklubb finns på Stockholms Flygfestival på Gärdet i Stockholm 21-22 augusti där man informerar. Klicka »» här för att komma till klubbens hemsida.
- Ängelholms Flygklubb anordnar spaka-själv dagar helgen den 14-15 augusti. Under dessa dagar kan du ta en provlektion med flyglärare och prova på hur det är att flyga "på egen hand". Vår flygskola för privatflygarcertifikat kommer att starta upp under hösten, och detta är ett utmärkt tillfälle att prova på och uppleva tjusningen med att kunna flyga. Aktiviteter mellan kl 10.00 och 16.00. Klicka »» här för att komma till deras hemsida.
- Örebro Flygklubb har öppet hus 14-15 augusti kl 10-14. Grillning, visning av flygplan och möjligheter till ”spaka-själv-lektioner”. Klicka »» här för att komma till deras hemsida.
